AKTUALNOŚCI     SCANNING 3D     YOUTUBE     PARTNERZY     DOWNLOAD     MEDIA     KONTAKT    

Oferujemy usługi
w zakresie:


Zabytki
Muzealnictwo
Architektura
Archeologia
Teren
Wzornictwo
Kryminalistyka
Wizualizacje
Prezentacje
Wirtualne wycieczki
Fotogrametria
Pomiar - model - druk 3D
Digitalizacja - repozytoriaPartnerzy

AKTUALNOŚCICudowne skanowanie i prototyp (Dodano: 2012-03-16)

W marcu 2012 roku dokonaliśmy bezprecedensowej digitalizacji łaskami słynącej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach. Skanowanie laserowe z niebywałą dokładnością do 0,2 mm umozliwiło precyzyjne odwzorowanie cyfrowe figury w celu wykonania idealnie wiernej kopii. Jest to prawdopodobnie pierwsza taka realizacja w Polsce, której efektem było prototypowanie zabytkowej, cudownej figury.

Według historyków, ta późnogotycka rzeźba powstała ok. 1500 r.. Wykonano ją z drewna lipowego przez nieznanego artystę z warsztatu wielkopolskiego. Rzeźba o wysokości 1,20 m przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce, w prawej trzyma wysunięte berło. Postać Maryi jest lekko wygięta w kształcie litery "S", stopy depczą sierp księżyca - symbol zmienności i grzechu. Lekko pochylona do przodu głowa, wywołuje wrażenie, że Maryja jest cała wychylona ku modlącemu się do niej człowiekowi. W dość szerokiej małżowinowej podstawie odczytać można morskie fale - znak niebezpieczeństw i zagrożenia. Stoi na kuli ziemskiej, na której umieszczone są płaskorzeźby: półksiężyca i trzech małych postaci ludzkich, otaczających półkolem Jej stopy. Wzrokiem utkwionym w Maryję i rękami trzymającymi Jej szatę "wyrażają błaganie w zagrożeniu i zarazem ufność, że u Niej znajdują wysłuchanie i ratunek" (Przewodnik po Sanktuariach Maryjnych, Szymanów 1983).

Uriel Górka od 1486 r. właściciel Tulec jest prawdopodobnie fundatorem figury, umieszczonej w ołtarzu głównym przez rodzinę Grudzieńskich w XVII wieku. Niewątpliwie miało to decydujący wpływ na powstanie sanktuarium i rozwój kultu Maryjnego w Tulcach. Figura Matki Bożej Tuleckiej uznawana była za cudowną i otaczana od początku czcią przez dziedziców Tulec, duchowieństwo, a przede wszystkim wiernych i to nie tylko z parafii. Teraz na przypadającą w tym roku 350 rocznicę pierwszej koronacji figury będzie gotowa jej wierna kopia wykonana techniką drukowania 3D.

 

wstecz


Nasze usługi: